Camarský kůň

17. listopadu 2008 v 14:53 | Míša |  Plemena koní
  • Tento kůň je poměrně malý a pochází z jižní Francie z oblasti Rhony. Plemenem byl uznán teprve v lednu roku 1968, ale určitě je ještě starší. Hodně totiž připomíná koně zobrazené na nástěnných malbách v jeskyni v Lascaux, dokonce i koňské kostry objevené ve 20. století mohou být pozůstatky předchůdců tohoto plemene.
  • Dříve hrál tento kůň důležitou roli v každodenním životě v této oblasti. Sloužil hlídačům nebo pastevcům jako silný kůň pro práci s bojovnými býky. V minulosti byl také inspirací pro spoustu malířů, básníků a spisovatelů, kteří svůj obdiv k těmto koním vyjádřili ve svých dílech.
  • Camarský kůň měří 133-143 cm, je to vždy bělouš. Má těžkou hranatou hlavu s krátkýma ušima daleko od sebe. Krátký krk i hřbet, hluboký hrudník a osvalená záď jsou jeho typickými znaky. Silné tvarované nohy se silnými klouby a tvrdými kopyty, unesou dospělého muže s naprostou jistotou.
  • Stáda camarských koní vedená vždy svým hřebcem žijí polodivoce a každý rok jsou sháněni na prohlídky, značkování hříbat, výběr chovných kusů a kastrování hřebců. Pro stále menší užitečnost pastevcům, převzali roli jako dopravní prostředky turistů, navštěvujících oblast Cmargue. Jsou ale vhodní i na výcvik například pro krasojezdce.

Zdroj:
text>>www.ekolide.cz
obrázky>>boblangrish.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama